اناهیتا چت|چت روم اناهیتا|آناهیتا چت روم فارسی

چت روم اناهیتا

,اناهیتا چت,آناهیتا چت روم فارسی,اناهیتا چت فارسی,چت روم اناهیتا,چتر بازی آناهیتا همتی,سایت اناهیتا چت,چت روم اناهیتا چت,چت روم فارسی اناهیتا,سایت چت روم اناهیتا,ورود به چت روم اناهیتا,چت روم آناهیتا چت

اژهٔ پارسی باستان اَناهیتَه «An-āhita» که در پارسی میانه اَناهید «Anāhid» و در فارسی امروزی ناهید شده، از پیشوند نفی اَن (-an، یعنی «نا-») و واژهٔ اوستایی «āhita»، یعنی آلوده پدید آمده است و معنی آن ناآلوده (پاک و بی گناه) است.[۸] واژهٔ پارسی آهو به معنی گناه نیز از همین ریشه است. از آناهیتا در عبارت اَرِدوی سورا آناهیتا در یَشت پنجم از آبان‌یشت، که یکی از محفوظ مانده‌ترین نسک‌های اوستاست، تجلیل شده است. سورا و آناهیتا دو صفت مشترکند و بمعنای توانا و پاک می‌باشند. تنها واژهٔ اِرِدوی در این اصطلاح جایگاه ویژه‌ای دارد و از دیدگاه واژه‌شناسی، از این واژه نیز یک صفت مؤنث تعبیر شده که بمعنای مرطوب (ایزدبانوی آب‌ها) است. این نام در عصر هندوایرانیان بصورت سَرَسوَتی بمعنای ایزدبانویی که آب‌ها ازوست آمده است.

اردوی سورا آناهیتا در پارسی میانه یا امروزی ناهید یا اردویسور آناهید است و در زبان ارمنی آناهیت نامیده می‌شود. تاریخ نویسان کلاسیک باستان یونانی و رومی از او با نام اَنَئیتیس Anaïtis یاد شده یا او را با یکی از ایزدان معابد خود شناسانده‌اند. سیارک نوع «اس سیلیسوم» به نام آناهیتا ۲۷۰ و به یاد او نامگذاری شده‌است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *